Reklamlarda Konu

Genel anlamda reklâm; veri, fikir ve fikirlerin erek kitleye ulaştırılması, mal ve hizmetlerin tanıtımı yoluyla satışlarının arttırılması için yapılır. Bu nedenle reklâmın konusu; ulaştırılmak istenen veri, fikir, düşünceler birlikte tanıtılması düşünülen mal ve hizmetlerdir. Mal ve hizmetler ticarî anlamda reklâmın konusunu oluşturur.

Reklâm, konusunu mal ve hizmetlerin özelliklerinden, sağladığı faydadan ve tüketicilerin beklentilerinden alır. Reklâmın konusunda ağırlıklı bi şekilde etken olan da mahsül ya da kuruluşun özellikleridir. Mesela, kuvvet, dayanıklılık ve sağlamlılık gibi özelliklere sahip  iş makinesinin reklâmında zarafet üzerinde durmak ne kadar gülünçse, parfüm reklâmında güç temasını işlemek eşdeğer biçimde gülünç olur.

Reklâm konusunun seçiminde  kitlenin özellikleri de dikkate alınmalıdır. Örneğin; oyuncak reklâmında  çocuklar, mutfak eşyası reklâmında ise bayanlar olmalıdır.

Reklâmı yapılacak ürüne göre konunun seçiminde rol oynayan muhtelif faktörler bulunur. Bu etmenlerden çoğu şunlardır :

-Mevsimler ve iklim, reklâmı yapılacak malın cinsini, şeklini ve reklâmın konusunu belirler. Örneğin; kış ortasında güneş yağı reklâmı yapmak, amaca ulaşmaktan uzaktır.

-Bayram, evlilik, yıl dönümü gibi hususi kabul edilen günlerde armağan edilebilecek 1 reklâmında mevzu, malın armağan olabilme özelliği mümkün. mesela, eşarp reklâmı anneler günü için elverişli mümkün.

-İşletmelerin, pazarlama faaliyetlerinin gereği bi şekilde ürüne azalan ilgiyi arttırmak için mamul farklılaştırma yoluna masraflar. Örneğin; formülü yenilenen şampuanın ya da ambalâjı yenilenen deterjânın reklâm konusu, yapılan bu yenilikler olmalıdır.

-Rekabetin yoğu olduğu mal ve hizmetlerde reklâm kaçınılmazdır. Örneğin; buzdolabı reklâmında, buzdolabının özellikleri, fiyatı, kullanım kolaylığı reklâmın konusunu oluşturabilir.

Fiyat indirimi yapan ya da promosyon dağıtımı yapan kuruluşların reklâmlarında mevzu, fiyat indirim süresi ya da dağıtılan promosyondur. Örneğin; kupon karşılığı ansiklopedi dağıtan bir gazetenin reklâm konusu, verilen ansiklopedinin üstün özellikleri mümkün…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir